Článek z časopisu Pěkné bydlení 9/2012

Z města ven, na čerstvý vzduch

Příběh se začal odvíjet na základě té nejobvyklejší motivace: Hlavně kvůli dětem přesídlit do rodinného domu ve zdravějším prostředí. V kraji, kde se s moderní architekturou setkáte na každém kroku, vytoužený dům klientům navrhnul renomovaný architekt Jiří Jílek.

Třípokojový byt v panelovém činžáku mladým manželům vcelku vyhovoval, dokud se jim nenarodily děti. „Chtěli jsme bydlet někde venku a ve svém,“  vysvětluje majitel. „Pro děti je skvělé, když mohou vyrůstat v domě s vlastní zahradou. Na sídlišti je musíte stále hlídat. Starosti tam byly také s parkováním auta. Volné místo jsme našli často až šest set metrů daleko. Auto bylo často poškozené, ulomené zrcátko, rozbité okno, píchlé kolo. V samotném domě bylo čisto a pohoda.“

Maminka má pravdu
Paní přiznává, jak silně byli ovlivněni životem maminky, která už deset let bydlí nedaleko od nového domu, který představujeme. „Jezdili jsme k nim na víkendy, všem se nám tam moc líbilo. Hlavně děti se vyřádily v bazénu, který mají u domu.“ Díky častým návštěvám se dozvěděli, že tentýž developer připravuje k prodeji další parcely. Byli mezi prvními zájemci a pozemek koupili jako dobrou investici v době, kdy ještě jejich stavební záměr neměl zcela jasnou podobu. Vyhovovalo jim, že je blízko do centra města – tři minuty jízdy autem, v místě je rovněž stanice městského autobusu. Zohledňovali také potřeby dětí, aby měly blízko do školky a do školy a nemusely dojíždět. Vše, co potřebují, je v obci. Vlastní parcela leží na mírném svahu sklánějícím se k západu. Přes mělké údolí je otevřený výhled na vzdálený horizont na temeni protějšího svahu. Existovala reálná hrozba, že výhled zastíní stavba na níže položené sousední parcele. Tu se podařilo našim hostitelům přikoupit, díky čemuž mají zajištěno, že o jednu z nejcennějších kvalit nepřijdou.

První studie beze změn
Přišlo rozhodnutí postavit si svůj dům, nastal čas úvah, jaký bude. „S manželem jsme neměli problém se dohodnout, máme stejný vkus,“ říká s úsměvem majitelka. „Vždycky se nám oběma líbily moderní domy jednoduchých, čistých tvarů. Zpočátku jsme se domnívali, že místní regulativ omezuje tvar střechy, ale byly to zbytečné obavy. Při nějaké návštěvě nám naši známí ukázali projekt od pana architekta Jílka, který se nám velmi zalíbil. Hned jsme věděli, že to je to pravé, a pana architekta jsme oslovili. Byli jsme velmi rádi, že se projektu pro nás ujal, přestože měl velmi mnoho práce.“ Architekt se vyptával, co rodina potřebuje, jak žije. „Chtěli jsme jednoduchý účelný dům pro čtyřčlennou rodinu, který bude sloužit nám, ne my jemu. Konkrétně jsme požadovali ložnici rodičů v přízemí,“ upřesňuje majitelka. Pán doplňuje: „Mám zásadu, že každý má dělat to, co vystudoval. Já nemohu architektovi říkat, jaký nám má nakreslit dům. To bych si ho mohl rovnou udělat sám, pokud bych si myslel, že to umím.“ S architektem si klienti velmi dobře porozuměli a ten brzy předložil studii, od níž se hotový dům nijak neliší. Navrhnul také zařízení všech interiérů.

Přehledná dispozice
Práce na projektu šla rychle. Dvoupodlažní objekt je navržený jako průnik dvou kvádrů. Křížení horizontálního tělesa a vertikáního směru ve střední části průčelí, kde se zdvíhá druhé podlaží, je zdůrazněné jasně červenou „bránou“. Architekt na domě v oblasti, kde je tradice funkcionalismu stále živá, tvůrčím způsobem rozvíjí jeho myšlenky v rámci možností současné doby. V přízemí se nachází jednak společenský prostor, zahrnující obývací pokoj, kuchyni a jídelní kout, v opačném křídle pak ložnice rodičů s vlastní koupelnou a šatnou. Dále šatna u zádveří, záchod, technické a skladovací prostory. Nahoře jsou umístěny dva pokoje, pracovna a koupelna. Dětský pokoj, který společně užívají dvě sestry, má dva vchody a časem je možné jej rozdělit příčkou uprostřed.

Hladký průběh
Na základě malého výběrového řízení si investři zvolili stavební firmu, která bez jakéhokoli problému postavila hrubou stavbu. Potom si sami najímali jednotlivé specialisty na zateplení, omítky, podlahové topení, vodu, elektroinstalace, okna, podlahy a tak dále. „Architekt nám radil a doporučoval prověřené dodavatele. Vykonával autorský dozor, jiný technický dozor jsme neměli. Všechno proběhlo bez potíží, možná jsme měli štěstí. Postupovali jsme podle podrobného prováděcího projektu a do roka jsme bydleli,“ konstatuje majitel. Veškeré truhlářské práce zadali jediné firmě. Ta dodala všechny dveře a dřevěný nábytek. Výhodou je, že interiéry v celém domě jsou stylově sladěné. V centru společenského prostoru je umístěný krb. „Pan architekt navrhnul krb třístranně prosklený a tak uprostřed moderní architektury intenzivně vnímáme spolu s vůní dřeva kouzlo organického ohně. Jsme tu velmi spokojeni, mohli jsme spolupracovat s výtečným architektem a celá realizace proběhla hladce a rychle. Vše, po čem jsme toužili, se nám splnilo.“

Karla Mafková